Sirius-palkinto ja palkitut

Lataa Sirius-esite ja lue lisää Sirius-palkinnosta. (PDF, 1,08 Mt) >
Lukeaksesi esitteen, sinulla tulee olla
Adobe Reader -ohjelma asennettuna koneellesi. Voit tarvittaessa ladata ohjelman ilmaiseksi täältä.

Opettajasirius-palkintojen saajat

v. 2016

Kyösti Blinnikka, Olarin koulu, Espoo

v. 2012

Juha-Matti Salmela, Paimion lukio, Paimio

v. 2009

Kauko Kauhanen, Kuopion lyseon lukio, Kuopio

v. 2006

Aki Vaaraslahti, Laitilan lukio, Laitila


Sirius-palkintojen saajat

yläkoulu v. 2017 lukio

Arttu Korolainen
Rajamäen yläaste, Rajamäki

Tuomas Ihamuotila
Espoo International School, Espoo

Eero Marttinen
Pakilan yläasteen koulu, Helsinki

Hermanni Huhtamäki
Ähtärin Yhteiskoulu, Ähtäri

Onni Laukkala
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Joonatan Lohi
Lyseonpuiston lukio, Rovaniemi

Tommi Kupiainen
Etelä-Tapiolan lukio, Espoo

Kasperi Raninen
Uudenkaupungin lukio, Uusikaupunki

Henri Brax
Munkkiniemen yhteiskoulun lukio, Helsinki

Perttu Saarinen
Jyväskylän normaalikoulun lukio, Jyväskylä

 

yläkoulu v. 2016 lukio

Konsta Saloniemi
Jämijärven keskuskoulu, Jämijärvi

Kutte Nieminen
Martinlaakson koulu, Vantaa

Julia Prokki
Olarin koulu, Espoo

Kustaa Yli-Äyhö
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Otto Lankinen
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Eric Hyyppä
Etelä-Tapiolan lukio, Espoo

Liina Jukko
Munkkiniemen yhteiskoulun lukio, Helsinki

Henri Ylönen
Joensuun lyseon lukio, Joensuu

Ilmari Vauhkonen
Helsingin Suomalaisen Yhteiskoulun lukio, Helsinki

Mikael Kähkönen
Lahden yhteiskoulun lukio, Lahti

 

yläkoulu v. 2015 lukio

Ville Lundén
Pakilan yläasteen koulu, Helsinki

Maija Tuominen
Pakilan yläasteen koulu, Helsinki

Mirva Snellman
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Joel Rouste
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Siiri Kuoppala
Olarin koulu, Espoo

Vikke Elfving
Mikkelin lukio, Mikkeli

Antti Jokinen
Martinlaakson lukio, Vantaa

Teemu Mäki
Kauhavan lukio, Kauhava

Saila Pönkä
Kallion lukio, Helsinki

Arttu Saarnisaari
Oulun lyseon lukio, Oulu

 

yläkoulu v. 2014 lukio

Mikael Reichler
Pakilan yläasteen koulu, Helsinki

Väinö Hatanpää
Mäntysalon koulu, Klaukkala

Aaron Vartiainen
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Arttu Tupala
Olarin koulu, Espoo

Kristian Wasastjerna
Olarin koulu, Espoo

Jani Penttala
Kauhajoen lukio, Kauhajoki

Lukas Heikkilä
Puolalanmäen lukio, Turku

Kristian Vuoti
Luostarivuoren lukio, Turku

Emma Ranni
Kankaanpään Yhteislyseo, Kankaanpää

Juuso Takala
Jyväskylän normaalikoulu, Jyväskylä

 

yläkoulu v. 2013 lukio

Maria Lohi
Martinlaakson koulu, Vantaa

Topias Kähkönen
Kruununhaan yläaste, Helsinki

Ilmari Vauhkonen
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Juha Ojala
Kellon koulu, Kello

Artturi Tiipiö
Isojoen koulukolmio, Isojoki

Heidi Hassinen
Sibelius-lukio, Helsinki

Sakari Kapanen
Tampereen yhteiskoulun lukio, Tampere

Akseli Haarala
Sammon keskuslukio, Tampere

Pasi Hokkanen
Ähtärin lukio, Ähtäri

Jarno Laakso
Oulunkylän yhteiskoulun lukio, Helsinki

 

yläkoulu v. 2012 lukio

Otso Hao
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Teo Korhonen
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Teo Kajander
Pakilan yläaste, Helsinki

Henri Tuoma
Pakilan yläaste, Helsinki

Antti-Pekka Alanko-Luopa
Jalasjärven yläaste, Jalasjärvi

Henri Järlström
Tornion yhteislyseon lukio, Tornio

Mikko Laakkonen
Olarin lukio, Espoo

Ossi Tupala
Olarin lukio, Espoo

Matti Mikkola
Loimaan lukio, Loimaa

Henrik Alenius
Lempäälän lukio, Lempäälä

 

yläkoulu v. 2011 lukio

Anna Kaivola
Pakilan yläaste, Helsinki

Arno Niiranen
Pakilan yläaste, Helsinki

Oliver Kontio
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Eero Räty
Olarin koulu, Espoo

Janne Laurikainen
Olarin koulu, Espoo

Veera Vikkula
Haukilahden lukio, Espoo

Jussi Parkkinen
Oulun lyseon lukio, Oulu

Pepita Ud-Din
Pohjois-Haagan yhteiskoulu, Helsinki

Topi Paananen
Tampereen lyseon lukio, Tampere

Alpo Turunen
Kuopion lyseon lukio, Kuopio

 

yläkoulu v. 2010 lukio

Sofie Lundgren
Kruununhaan yläaste, Helsinki

Juha Parvio
Pakilan yläaste, Helsinki   

Minna Nousiainen
Pakilan yläaste, Helsinki

Pasi Hokkanen
Ähtärin yhteiskoulu, Ähtäri

Laura Wuolab
Martinlaakson koulu, Vantaa

Jere Järlström
Tornion yhteislyseon lukio, Tornio

Anna Särkilahti
Lohjan yhteislyseon lukio, Lohja

Satu Tiainen
Savonlinnan lyseon lukio, Savonlinna

Anna Tahvanainen
Savonlinnan lyseon lukio, Savonlinna

Iiris Viljamaa
Lempäälän lukio, Lempäälä

 

yläkoulu v. 2009 lukio

Erika Perttunen
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Sampo Hyvönen
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Olli Matilainen
Pakilan yläaste, Helsinki

Mikko Laakkonen
Olarin koulu, Espoo

Jussi Tiihonen
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Joel Ypyä
Nurmijärven Yhteiskoulun lukio, Nurmijärvi

Antti Rintala
Porin suomalaisen yhteislyseon lukio, Pori

Antti Heinonen
Helsingin luonnontiedelukio, Helsinki

Virve Maanpää
Turun lyseon lukio, Turku

Roope Kallionpää
Vaskivuoren lukio, Vantaa

 

yläkoulu v. 2008 lukio

Lauri Heliövaara
Kruununhaan yläaste, Helsinki

Juho Syrjänen
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Henri Lassila
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Helinä Kietäväinen
Vinkkilän koulu, Vinkkilä

Mikko Kallatsa
Kirkonkylän koulu, Sodankylä

Tuomas Hirvonen
Oulunkylän yhteiskoulu, Helsinki

Juho Westerlund
Sammon keskuslukio, Tampere

Suvi Marin
Kankaanpään yhteislyseo, Kankaanpää

Niilo Liuhto
Kuninkaantien lukio, Espoo

Christian Arrhenius
Brändö gymnasium, Helsinki

 

yläkoulu v. 2007 lukio

Konsta Lensu
Järnefeltin koulu, Virkkala

Aku Mustonen
Kasavuoren koulu, Kauniainen

Eemeli Tomberg
Etelä-Hervannan koulu, Tampere

Lari Laukia
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Elsa Mannila
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Marinella Laaksonen
Kruununhaan yläaste, Helsinki

Mikko Partanen
Lappeenrannan lyseon lukio, Lappeenranta

Juho Lappalainen
Ressun lukio, Helsinki

Antti Kauppi
Helsingin Suomalaisen Yhteiskoulun lukio, Helsinki

Eero Smeds
Helsingin Suomalaisen Yhteiskoulun lukio, Helsinki

Juha Petri Väyrynen
Kajaanin lukio, Kajaani

 

yläaste v. 2006 lukio

Selina Harju
Alavuden yläaste, Alavus

Inkeri Lindeman
Perniön yhteiskoulu, Perniö

Elina Mäkelä
Pakilan yläaste, Helsinki

Kristian Laakkonen
Helsingin Suomalainen Yhteiskoulu, Helsinki

Pontus Lundström
Kruununhaan yläste, Helsinki

Joonas Rautavaara
Ressun lukio, Helsinki

Jukka Petteri Sireni
Lahden yhteiskoulun lukio, Lahti

Sina Rantala
Kastellin lukio, Oulu

Erno Saukko
Ranuan lukio, Ranua

Katja Rautanen
Nousiaisten lukio, Nousiainen

 

yläaste v. 2005 lukio

Puustinen Noora
Neulamäen koulu, Kuopio

Nieminen Teemu
Hausjärven yläaste, Oitti

Pudas Teemu
Kruununhaan yläaste, Helsinki

Harjulahti Anne
Toppilan yläaste, Oulu

Hanhela Jarmo
Länsimäen koulu, Vantaa

Alanko Samu
Parkanon lukio, Parkano

Matala-aho Hannu
Oulun normaalikoulu, Oulu

Landen Henri
Munkkiniemen yhteiskoulu, Helsinki

Kouri Panu
Kastellin lukio, Oulu

Oikarinen Anne
Cygnaeus lukio, Jyväskylä

 

yläaste v. 2004 lukio

-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

Ahlroth Lauri Ilmari
Lahden lyseon lukio, Lahti

Koistinen Olli-Pekka
Mikkelin yhteiskoulun lukio, Mikkeli

Eerola Hanna
Kuhmoisten lukio, Kuhmoinen

Vaherma Paula
Olarin lukio, Espoo

Lempiäinen Pekka
Porin Suomalaisen yhteislyseon lukio, Pori

 

yläaste v. 2003 lukio

Taskinen Jaakko
Pakilan yläaste, Helsinki

Nikkonen Tuomas
Pakilan yläaste, Helsinki

Lehtimäki Meri
Pikkolan koulu, Kangasala

Peltonen Salla
Kiihtelysvaaran peruskoulu, Kiihtelysvaara

Ruuskanen Matti
Kruununhaan yläaste, Helsinki

Timonen Jaakko
Kastellin lukio, Kajaani

Leppänen Jarno
Oulunkylän lukio, Helsinki

Räsänen Janne
Nilsiän lukio, Nilsiä

Vehviläinen Otto
Helsingin luonnontiedelukio, Helsinki

Matomäki Kaisa
Valkeakosken aikuislukio, Valkeakoski

 

yläaste v. 2002 lukio

Havia Tahvo
Perniön yläaste, Perniö

Tommila Rurik
Itäkeskuksen peruskoulu, Helsinki

Koskivirta Mika
Peltolan koulu, Vantaa

Peippo Liisa
Rauman lyseon peruskoulu, Rauma

Änäkkälä Aleksi
Lestijärven yläaste, Lestijärvi

Oskari Janne
Ressun lukio, Helsinki

Hokkanen Janne-Pekka
Mäntän lukio, Mänttä

Ihantola Sakari
Kuopion klassillinen lukio, Kuopio

Hietala Perttu Ilmari
Ounasvaaran lukio, Rovaniemi

Kotro Olli Juhani
Mikkelin yhteiskoulun lukio, Mikkeli

 

yläaste v. 2001 lukio

Kenttä Miina
Helsingin Suomalainen yhteiskoulu, Helsinki

Pietilä Elias
Kruununhaan yläaste, Helsinki

Åhman Sari
Mäntysalon koulu, Klaukkala

Jokinen Emma
Pakilan yläaste, Helsinki

Kulkas Ville
Sammon koulu, Tampere

Varis Teemu
Ressun lukio, Helsinki

Kärnä Tuomas
Iisalmen lukio, Iisalmi

Seppälä Malla
Nikkarin lukio, Kerava

Rossi Pekka
Mikkelin yhteiskoulun lukio

Unkuri Jani
Vaskivuoren lukio

 

yläaste v. 2000 lukio

Heikkinen Miika
Tenetin koulu, Vuokatti

Lagusi Joona
Maunulan yhteiskoulu, Helsinki

Puurununen Aki
Rimminkankaan koulu, Pudasjärvi

Skarp Maria
Perniön yläaste, Perniö

Turtiainen Esko
Pakilan yläaste, Helsinki

Aspara Jaakko
Töölön yhteiskoulun lukio, Helsinki

Hakamo Markus
Lammin lukio, Lammi

Jouttenus Teppo
Viialan lukio, Viiala

Smolander Olli-Pekka
Varkauden lukio, Varkaus

Tikanmäki Johanna
Valkeakosken aikuislukio, Valkeakoski